Rusza rządowy program Ciąża+. Kobiety w ciąży od 1 września 2020 roku mogą otrzymać bezpłatne leki na receptę. Przeczytaj, o co chodzi w programie Ciąża+ i co możesz otrzymać. Czy każda kobieta w ciąży będzie mogła otrzymać darmowe leki? Co z kobietami w połogu? Czy kobieta otrzyma bezpłatnie witaminy i suplementy? Kto będzie mógł wystawić receptę na darmowe leki? Jakie leki można otrzymać bezpłatnie?

W lipcu 2020 roku weszła w życie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych . Ustawa ta przyznaje kobietom w ciąży uprawnienie do otrzymania bezpłatnych leków na receptę. To tak zwany program „ciąża+”

Na czym polega program Ciąża plus?

Program ma służyć wsparciu kobiet w ciąży. Każda kobieta, ta ubezpieczona lub nie, ma prawo do bezpłatnego otrzymania leków, które znajdują się na liście opublikowanej przez resort zdrowia.

Ten program ma wesprzeć mamy i zapewnić zdrową i bezpieczną ciążę poprzez udzielenie im dostępu do bezpłatnych leków. Projekt ustawy przewidywał również dostęp do bezpłatnych leków dla kobiet w połogu, jednak sejm ostatecznie odrzucił tę poprawkę senatu i obecnie kobiety w połogu nie mają prawa do otrzymania bezpłatnych leków.

Kto będzie może otrzymać darmowe leki?

Z programu Ciąża+ skorzystać mogą wszystkie kobiety w ciąży, od momentu stwierdzenia ciąży, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu. Dotyczyć to ma kobiet, które są ubezpieczone, ale także tych kobiet, które nie są ubezpieczone. Oznacza to, że darmowe leki będą mogły otrzymać także kobiety bezrobotne.

Nie ma tutaj żadnego limitu dochodowego. To znaczy, że program ten obejmuje także kobietę, która jest dobrze sytuowana i dobrze zarabia.

Leki otrzyma każda kobieta w ciąży, niezależnie od sposobu poczęcia (np. in vitro).

Od kiedy kobieta w ciąży może otrzymać bezpłatne leki?

Bezpłatne leki przysługują każdej kobiecie w ciąży od momentu jej stwierdzenia, jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu.

Ciążę stwierdza:

  • lekarz specjalista ginekolog-położnik;
  • lekarz w trakcie odbywania tej specjalizacji w tej dziedzinie,
  • położna podstawowej opieki zdrowotnej;
  • położna w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (poradni położniczo-ginekologicznej).

Jakie leki może dostać kobieta w ciąży?

Ustawa zakłada, że kobieta otrzyma za darmo leki. To oznacza, że ciężarna nie otrzyma za darmo witamin, suplementów czy wyrobów medycznych lub produktów leczniczych. Ciężarna nie otrzyma zatem za darmo kwasu foliowego, kwasu DHA, witamin (np. D), pasków testowych do pomiaru cukru.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało pod koniec sierpnia 2020 roku listę 114 leków, dostępnych na receptę, które od dnia 1 września 2020 roku kobieta w ciąży może otrzymać bezpłatnie. Lista ta będzie stopniowo poszerzana. Listę znajdziesz tu.

Jak otrzymać bezpłatne leki?

Podstawą bezpłatnego wydania leku z apteki i punktu aptecznego będzie recepta z kodem „C”.

Taka receptę będą mogli wystawić:

  • lekarz lub położna mający kontrakt z NFZ;
  • inny lekarz, na podstawie zaświadczenia o ciąży, wystawionego przez lekarza lub położną, którzy stwierdzili ciążę (te osoby, o których napisałam wcześniej, w tym wpisie).

Czy ciężarna dostanie leki bez limitów?

Nie. Leki dla kobiet w ciąży lub w połogu może limitować rząd. Kwotę przeznaczona na leki też może rząd obniżyć. Gdy w pierwszej połowie roku dojdzie do wniosku, że większość na dopłaty do leków zostało skonsumowane, to minister zmniejszy pieniądze na drugą połowę roku.

Autor

Komentarze