Od 1 kwietnia 2022 roku możesz ubiegać się o tzw. „żłobkowe”, czyli o dofinansowanie w wysokości do 400 złotych miesięcznie do opieki sprawowanej nad dzieckiem przez żłobek, klub dziecięcy lub opiekuna dziennego. Przeczytaj komu i na jakich zasadach przysługuje dofinansowanie. Jak i gdzie złożyć wniosek? Jak wypłacane są środki?

Co to jest świadczenie żłobkowe 400+?

Jest to dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, w klubie dziecięcym lub pod opieką opiekuna dziennego.

Nie przysługuje rodzicom dzieci nie uczęszczających do takich placówek. To, czy dana placówka kwalifikuje się do otrzymania świadczenia sprawdzisz w Rejestrze Żłobków i Klubów Dziecięcych, czyli tu.

Tzw. żłobkowe przysługuje do 400 złotych miesięcznie. Jeśli płacisz za żłobek mniej, na przykład 350 złotych, to otrzymasz dofinansowanie w kwocie 350 złotych. Jeśli płacisz 600 złotych, to musisz dopłacić żłobkowi 200 złotych, a 400 złotych dofinansowania trafi bezpośrednio na rachunek placówki. Pamiętaj jednak o tym, że do kwoty dofinansowania nie wliczamy kwoty wyżywienia. Oznacza to, że jeśli płacisz 350 złotych za żłobek i 200 złotych za wyżywienie, to otrzymasz 350 złotych dofinansowania. Do kwoty, którą płacisz za żłobek nie wliczaj kwoty wyżywienia.

Komu przysługuje 400 złotych na dziecko?

Dofinansowanie przysługuje na dzieci, które nie otrzymają 12 tys. złotych w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Oznacza to, że „żłobkowe” przysługuje na:

 • dziecko pierwsze i jedyne w rodzinie
 • dzieci pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym;
 • dzieci w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca życia i po ukończeniu 36. miesiąca życia.

Czyli, jeśli Twoje dziecko chodzi do żłobka, ma mniej niż rok lub więcej niż 3 lata – możesz złożyć wniosek. Otrzymasz dofinansowanie do czasu aż ukończy rok.

!Uwaga! Często myślicie, że jeśli macie więcej niż jedno dziecko to dofinansowanie Was nie dotyczy. To błąd. Dotyczy ono także dzieci, które otrzymają 12 tysięcy złotych, ale gdy chodzą do żłobka zanim skończą roczek lub po ukończeniu 3 lat. Takie dziecko otrzyma 400 złotych za okres do 1 roku. Później 500 złotych za okres od 1 roku do ukończenia 3 lat. Następnie (jeśli dalej będzie chodziło do żłobka) 400 złotych do czasu aż zakończy uczęszczanie do żłobka.

Jak to rozumieć?

Jeśli masz jedno dziecko, to 400 złotych przysługuje Tobie przez cały czas, kiedy Twoje dziecko uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego. Na jedno dziecko nie otrzymasz 12 tysięcy złotych w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego, więc otrzymasz na nie dofinansowanie do żłobka.

Gdy masz więcej niż jedno dziecko, przykładowo dwójkę, to na pierwsze dziecko przysługuje Ci 400 złotych przez cały czas, kiedy Twoje dziecko uczęszcza do żłobka.

Jeśli natomiast masz więcej niż jedno dziecko i otrzymujesz na drugie dziecko 12 tysięcy złotych, to otrzymasz 400 złotych, gdy chodzi ono do żłobka przed 1 rokiem życia lub po ukończeniu 3 lat.

Przykład: Masz dwójkę dzieci. Twoje pierwsze dziecko ma 24 miesiące i chodzi do żłobka. Twoje drugie dziecko ma 9 miesięcy. Dzieci chodzą do żłobka. Na pierwsze dziecko nie przysługuje Ci 12 tysięcy złotych z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Do czasu, gdy dziecko będzie chodziło do żłobka możesz otrzymać 400 złotych miesięcznie. Na drugie dziecko przysługuje Ci 400 złotych dofinansowania do czasu aż skończy ono roczek. Do czasu ukończenia przez dziecko 3 lat otrzymasz 12 tysięcy. Jeśli po ukończeniu 3 lat dziecko nadal będzie chodziło do żłobka, otrzymasz 400 zł dofinansowania do czasu aż będzie chodziło do żłobka.

Przykład: Twoje trzecie dziecko kończy 3 lata w marcu 2022 roku. Do sierpnia 2022 roku zostaje w żłobku. W takiej sytuacji przysługuje Ci 400 złotych za miesiące kwiecień-sierpień 2022 roku.

Gdzie, kiedy i jak można składać wniosek?

Wniosek o wypłatę dofinansowania możesz złożyć od 1 kwietnia 2022 roku. Natomiast dofinansowanie przysługuje rodzicowi już za okres od 1 stycznia 2022 roku. Oczywiście świadczenie 400+ należy Ci się za okres, od kiedy Twoje dziecko uczęszcza do żłobka.

Przykład: Twoje dziecko skończyło 6 miesięcy w styczniu 2022 roku i uczęszcza do żłobka. Oznacza to, że od stycznia 2022 roku do ukończenia przez nie 12 miesiąca życia przysługuje na nie dofinansowanie do żłobka. Jednak wniosek możesz dopiero złożyć od 1 kwietnia 2022 roku. ZUS wypłaci wyrównanie wstecz za miesiące styczeń-marzec 2022 roku jeśli złożysz wniosek do końca maja 2022 roku.

Od kwietnia 2022 roku wniosek możesz złożyć tylko drogą elektroniczną. Możesz to zrobić poprzez portal PUE ZUS, bankowość elektroniczną lub przez platformę Empatia.

Jak zostanie wypłacone dofinansowanie?

Dofinansowanie wypłaca ZUS bezpośrednio placówce wskazanej przez rodzica we wniosku. Rodzic nie otrzyma żadnej kwoty na swoje konto.

Wyrównanie za okres styczeń-marzec 2022 roku również zostanie wpłacone placówce. Oznacza to, że albo placówka powinna zwrócić rodzicowi dokonaną nadpłatę albo powinna uwzględnić otrzymaną kwotę i obniżyć rodzicowi czesne za kolejne miesiące.

Placówka sprawująca opiekę nad dzieckiem, która otrzyma dofinansowanie, będzie musiała obniżyć czesne, które rodzic płaci za dziecko o kwotę otrzymanego dofinansowania (czyli maksymalnie o 400 złotych).

Wniosek możesz złożyć od 1 kwietnia 2022 roku. Pamiętaj o tym, żeby złożyć wniosek do końca maja 2022 roku. Wówczas otrzymasz wyrównanie (jeśli Ci przysługiwało) za okres od stycznia 2022 roku.

Jakie formalności musi spełnić rodzic?

Warto też wiedzieć, taki podmiot, żeby uzyskać dofinansowanie, będzie musiał w każdym miesiącu przekazywać informacje o dzieciach uczęszczających do niego oraz o ich rodzicach. Przykładowo, rodzic musi wskazać swój numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej. Wcześniej podanie takich informacji było dobrowolne. Dodatkowo, musisz wskazać imię i nazwisko, datę urodzenia i numer PESEL dziecka. Dodatkowo, musisz wskazać imiona i nazwiska, daty urodzenia i numery PESEL rodziców. W przypadku braku numeru PESEL dziecka lub któregokolwiek z rodziców, wskazujesz numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość (paszportu lub dowodu osobistego).

Czy dofinansowanie uzależnione będzie od dochodu rodziny?

Nie. Dofinansowanie przysługuje bez względu na dochody rodziny

Czy dofinansowanie przysługuje także opiekunom dziecka?

Tak, dofinansowanie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.

Czy jeśli pobieram 500 złotych z rodzinnego kapitału opiekuńczego, to czy mogę też otrzymać 400+?

Możesz, ale nie możesz w tym samym czasie pobierać świadczenia 500+ i 400+.

Tak jak napisałam wcześniej w tym wpisie – okres pobierania świadczeń nie może się pokrywać.

Czyli:

 • 400 zł otrzymasz, gdy Twoje drugie lub kolejne dziecko chodzi do żłobka a nie skończyło 12 miesięcy;
 • 500 zł z rodzinnego kapitału opiekuńczego (12 tysięcy złotych) otrzymasz, gdy Twoje dziecko skończy 12 miesięcy do czasu aż skończy 36 miesięcy;
 • 400 zł otrzymasz, gdy Twoje dziecko skończy 3 lata i dalej będzie uczęszczać do żłobka

W razie pytań zapraszam do kontaktu 🙂

Autor

12 komentarzy

 1. Witam, jestem mamą jednego dziecka, które uczęszcza do żłobka od stycznia b.r. Wniosek o 400 + zgodnie z terminami złożę w kwietniu. Opłata żłobkowa u nas to 250 zł. Płacę w każdym miesiącu za dany miesiąc z góry. W kwietniu z rządowego programu mamy dostać wyrównanie od stycznia 2022 r., ale skoro ja sama pokrywam tę opłatę za styczeń, luty i marzec, to nie będzie co wyrównywać, bo przecież nie mam jej więcej niż te 250 zł i w kolejnych miesiącach nasze państwo będzie mi „dawało” 250 zł. w danym miesiącu maksymalnie, co już od kwietnia pokryje 100 % opłaty za pobyt… czyli za te 3 miesiące i tak musze sama zapłacić, bo nikt rodzicowi na konto przelewu nie zrobi, a żłobek też tego nie „przerzuci” na np. wyżywienie. Chciałabym być dobrze zrozumiana, mam nadzieje, że zrozumiale opisałam sytuację.

  • Marcelina Odpowiedz

   Dzień dobry, wówczas kwota powinna być Pani zwrócona przez żłobek za miesiące wstecz do 1 stycznia 2022 roku.

    • Marcelina

     Witam, tak – środki otrzyma placówka

   • Dziękuje za odpowiedź. Artykuł świetnie wyjaśnia kwestię 400 +, bo na stronie rodzina.gov jest to opisane bardzo lakonicznie.

    • Marcelina

     Bardzo Pani dziękuje za miłe słowa 🙂

 2. karolina Krolos Odpowiedz

  Dziękuję za rzeczowy wpis. Mam pytanie, a kiedy zostaną pieniądze wypłacone przez ZUS?

  • Marcelina Odpowiedz

   Nie rozumiem pytania :). Placówce? Będą cyklicznie wypłacane po kwietniu 2022 roku

 3. Dzień dobry,
  a jak mam jedno dziecko to mi to przysługuje az pójdzie do przedszkola?

 4. Czy jeśli jestem na urlopie wychowawczym i wyślę dziecko do żłobka to mogę skorzystać ze świadczenia?

Komentarze