Od 6 maja rząd zezwolił na otwarcie żłobków (klubów dziecięcych) i przedszkoli. W poniższym wpisie wyjaśnię Wam jakie rząd wprowadził wytyczne, które będą obowiązywać przez najbliższy czas. Czy dzieci muszą mieć założone maseczki w trakcie pobytu w żłobku? Czy opiekuni muszą mieć założone rękawiczki? Jakie zasady bezpieczeństwa muszą zapewnić dyrektorzy? Czy dzieci muszą zachować odległość 2 metrów od siebie? Czy w dalszym ciągu mogę pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Uwaga! Na dzień 30 kwietnia brak jest rozporządzenia w tym zakresie. Wpis będę aktualizować jak pojawi się akt prawny w tym zakresie. Na razie mamy wytyczne rządu.

Kiedy i na jakich zasadach można otworzyć przedszkole i żłobek?

Decyzję o otwarciu placówki od 6 maja podejmuje organ założycielski. W przypadku placówek publicznych jest to jednostka samorządu terytorialnego – gmina lub miasto. W przypadku placówek prywatnych jest to podmiot prywatny. Niekoniecznie Dyrektor.

Jeśli organ założycielski zdecyduje się na otwarcie placówki, musi on uwzględnić wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, MEN i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dopiero po spełnieniu tych warunków placówka może wznowić działalność.

Które dzieci mają pierwszeństwo w przyjęciu do placówki?

Zgodnie z wytycznymi rządu, z placówek w pierwszej kolejności mogły dzieci rodziców pracujących. Rząd chce, by pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Czy placówka musi zostać otwarta dnia 6 maja?

Nie. Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Podobne uprawnienia mają właściciele prywatnych placówek.

Czy rodzicom będzie przysługiwać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Gdy organ założycielski podejmie decyzje, że w dalszym ciągu placówka jest zamknięta, rodzicom przysługiwać będzie w dalszym ciągu dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom także wtedy, gdy placówka będzie otwarta, ale np. ze względu na ograniczenie liczby miejsc, Twoje dziecko nie będzie mogło do niego uczęszczać.

Jakie procedury powinna przyjąć placówka?

Organ założycielski może ograniczyć liczbę dzieci w żłobku lub w przedszkolu.

Placówka musi zebrać zdalnie informacje od rodziców czy ich dzieci będą chodzić do żłobka (klubu dziecięcego) czy u dziennego opiekuna.

Rodzice powinni otrzymać informacje o czynnikach ryzyka koronawirusem u dziecka, rodziców, opiekunów i domowników.

Rodzice powinni być poinformowani o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji. Może wręczyć rodzicom do podpisania oświadczenie, że są świadomi ryzyka związanego z posyłaniem dziecka do placówki.

Dyrektor powinien przygotować wewnętrzne procedury bezpieczeństwa na terenie instytucji. Powinien też zabezpieczyć możliwość szybkiego uzupełniania kadry pedagogicznej.

Jakie zasady bezpieczeństwa musi zapewnić placówka?

Placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny osobistej oraz płyn do dezynfekcji umieszczony przy wejściu do budynku. Organ założycielski powinien zapewnić środki higieniczne potrzebne do bieżącego funkcjonowania placówki.

Dziecko będzie mogło się bawić zabawkami, które można dezynfekować. Z sali powinny zostać usunięte przedmioty, których nie da się skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki.

Sale,w których przebywają dzieci powinny być wietrzone co godzinę.

Organizując dziecku miejsce do spania, należy zachować dystans pomiędzy leżaczkami czy łóżeczkami. Po drzemce muszą one być dezynfekowane.

Opiekun będzie musiał zostać w domu, gdy jego temperatura będzie powyżej 37 stopni C. Powinien sprawdzać jej wysokość dwa razy dziennie.

Należy na bieżąco dezynfekować poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, ram łóżeczek lub leżaczków, poręcze krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba, że jest tyle zabawek , że każde dziecko bawi się inną).

Jeśli w placówce znajdują się inne dystrybutory wody, dzieci powinny z nich korzystać pod nadzorem opiekuna, a źródełko lub fontanna wody powinny być wyłączone.

W placówce powinno być dostępne pomieszczenie, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.

Dzieci w przedszkolu powinny przebywać w stałych grupach, w których dzieci są w zbliżonym wieku. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w placówce osób z zewnątrz.

Czy dzieci będą wychodziły na spacery lub na place zabaw?

Na razie rząd nie rekomenduje wyjścia na spacery. Wyjątkiem jest wyjście na dwór na teren placówki. Dzieci będą mogły wyjść się przewietrzyć do ogrodu przy instytucji.

Dziecko będzie mogło korzystać z przedszkolnego placu zabaw lub boiska. Placówka musi jednak dezynfekować huśtawki, zabawki, zjeżdżalnie, itp.

Wychodzenie na plac zabaw powinno odbywać się w poszczególnych grupach. Grupy nie powinny kontaktować się ze sobą wzajemnie.

Czy dzieci muszą mieć założone maseczki w żłobku lub przedszkolu?

Nie. W w placówce nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa.

Natomiast jeśli Twoje dziecko ukończyło 4 lata, musi mieć maseczkę na czas transportu do i z placówki.

Czy opiekuni muszą mieć założone rękawiczki, maseczki i przyłbice?

Podczas sprawowania opieki nad dzieckiem, nie. Placówka nie jest miejscem ogólnodostępnym.

Rząd wymaga, żeby zaopatrzyć pracowników, gdy to potrzebne, w indywidualne środki ochrony osobistej. Chodzi o jednorazowe rękawiczki, maseczki, ewentualnie przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem. Nie precyzuje, co to znaczy, że jest to potrzebne.

W żłobku opiekuni nie muszą mieć założonych maseczek. Natomiast, gdy mają oni bezpośredni kontakt z ludźmi z zewnątrz, powinni mieć założone maseczki. Przykładowo, gdy przyjeżdża catering, przy odbiorze jedzenia opiekun powinien mieć założoną maseczkę i rękawiczki.

O czym muszą pamiętać rodzice zostawiając dziecko w placówce?

Nie możesz posyłać przeziębionego lub chorego dziecka do placówki.

Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji rodzic powinien zmierzyć dziecku temperaturę.

Rodzic nie powinien też posyłać dziecka do placówki, gdy w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.

Dziecko nie może przynosić do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.

Na tyle, na ile to możliwe, zwróć dziecku uwagę na niepodawanie ręki na powitanie, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu czy kasłaniu.  

Jeśli opiekunowie będą mieli podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci nie zostanie wpuszczone do instytucji. Gdy tam już się znajduje, placówka skontaktuje się z rodzicem, by zabrać takie dziecko do domu.

Co z jedzeniem na terenie żłobka? Czy dziecko otrzyma wyżywienie?

Tak. Należy zapewnić dostawę żywienia od bezpiecznych dostawców oraz dostarczanie zdrowych produktów. Obowiązek ten dotyczy zarówno przygotowywania posiłków na miejscu jak i korzystanie z firmy cateringowej.

Blaty stołów i poręcze krzeseł należy czyścić po każdej grupie po każdym posiłku, naczynia z dodatkiem detergentu (60 stopni) lub wyparzane. Gdy jedzenie przygotowywane jest na miejscu, należy postarać się o zapewnienie odległości między pracownikami lub wyposażenie ich w środki ochrony indywidualnej. Gdy jedzenie przywozi firma cateringowa – musi zapewnić jednorazowe sztućce i naczynia.

Autor

Komentarze