Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym weszła w życie. Przeczytaj, jak będzie można otrzymać Polski Bon Turystyczny? Czy będzie trzeba wykorzystać go jednorazowo? Komu bon przysługuje w kwocie większej niż 500 złotych? Na co można wykorzystać bon? Jak będzie wypłacany? Czy będzie można go zmienić na gotówkę lub go sprzedać? Jak długo będzie można skorzystać z bonu? Jak bon przysługuje rodzicom mającym opiekę naprzemienną?

Na czym polega program Polski Bon Turystyczny?

Polski Bon Turystyczny to wsparcie dla polskich rodzin. Ma on polegać na przyznaniu rodzinom z dziećmi 500 zł na każde dziecko na wakacje. Za pomocą takiego bonu rodzice będą dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na rzecz dziecka na terenie Polski. Bon będzie przysługiwał także rodzicom dzieci, którzy pracują za granicą.

Na razie uchwalił ustawę. Teraz projekt ustawy trafi do senatu. Najwcześniej dlatego program ruszy w połowie lipca 2020 roku.

Kto może otrzymać bon?

Świadczenie to przysługiwać będzie wszystkim tym, którzy korzystają z programu Rodzina 500 plus i otrzymują świadczenie na dziecko. Bon będzie przysługiwał także tym, którzy pobierają dodatek wychowawczego w wysokości świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. To oznacza, że na każde dziecko do 18 roku życia będzie przysługiwała kwota 500 zł.

Na dziecko niepełnosprawne przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych. Czyli rodzic dziecka niepełnosprawnego otrzyma 1000 zł. Dziecko niepełnosprawne to takie, które legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o niezdolności do pracy.

Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu.

Gdzie będzie można wykorzystać bon?

Program obejmuje tylko wyjazdy krajowe. Możesz wykorzystać bon tylko w Polsce.

Niestety nie wszędzie będzie można wykorzystać bon. Bon będzie można wykorzystać tylko w obiektach, które będą zamieszczone na liście obiektów opublikowanych na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Z bonu będzie można skorzystać tylko u przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego. A to niestety oznacza, że wiele obiektów będzie wyłączonych z możliwości wykorzystania w nich bonu.

W praktyce będzie wyglądało to tak, że obiekty, które będą chciały, żeby rodzic mógł płacić za ich usługi bonem, muszą zgłosić się do programu i przejść odpowiednią procedurę. Gdy wypełnią wszystkie formalności, trafią na listę publikowaną na stronie Polskie Organizacji Turystycznej.

Lista obiektów, w których będzie możliwe wykorzystanie bonu turystycznego zostanie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Obiekty, które będą na liście to organizatorzy usług hotelarskich i imprez turystycznych. To oznacza, że możesz zapłacić bonem w biurze podróży, w hotelu, na agroturystyce, na campingach, na obozach dla dzieci, w pensjonacie, na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Ważne żeby była to legalna działalność i zweryfikowana. To znaczy, że nie na każdy camping i nie do każdego hostelu czy hotelu możesz pojechać. Obiekt musi być wpisany do właściwej ewidencji – Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystycznych. Obiekt będzie musiał znajdować się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Nie będzie trzeba wydać bonu tylko na nocleg. Ustawa mówi o tym, że można wykorzystać bon na usługi na terenie obiektu – jeśli więc obiekt oferuje atrakcje dla dzieci, to można będzie zapłacić w takiej formie. Na pewno trzeba będzie wcześniej poinformować o tym obiekt, a nie dopiero jak przyjdzie do „płatności”.

Ustawa nie obejmuje chociażby posiłków w restauracjach ani atrakcji dla dzieci poza obiektem.

Jak będzie wyglądał bon?

Nie dostaniesz przelewu 500 zł ani nie dostaniesz tej kwoty w gotówce do wykorzystania.

Nie musisz nigdzie wnioskować o bon. Bon będzie miał formę dokumentu elektronicznego. Musisz go tylko aktywować. Po aktywacji bonu, otrzymasz go w formie SMS lub e-mail.

Za chwilę opiszę jak i gdzie się zgłosić, żeby taki bon aktywować.

Czy będzie można zamienić bon na gotówkę lub go sprzedać?

Bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Bon jest ściśle przypisany do danej osoby i danej rodziny. Dlatego nie będzie można go sprzedać czy wymienić się za niego. Będzie trzeba go wpisać rezerwując miejsce w danym obiekcie lub przy zakwaterowaniu. Wtedy też, tak jak zazwyczaj, gdy stawiasz się w hotelu, potwierdzasz swoje dane, okazując dowód osobisty. Zobaczymy jak będzie wyglądała praktyka, natomiast myślę, że nie będzie przeszkody, żeby rodzic zrobił rezerwację dla dziecka, a żeby na wakacje pojechał np. dziadek z dzieckiem.

Gdy rodzic spróbuje go np. sprzedać, to osoba, która go kupi, nie będzie mogła z niego skorzystać.

Jak długo będzie można skorzystać z bonu?

Prawo do dokonywania płatności za pomocą bonu wygaśnie 31 marca 2022 roku.

Możesz skorzystać z bonu np. w wakacje 2022 roku, pod warunkiem, że za rezerwację zapłacisz do dnia 31 marca 2022 roku. Jeśli nie wykorzystasz bonu w całości do 31 marca 2022 roku – wygaśnie on.

Czy musisz wykorzystać bon jednorazowo?

Bonu nie trzeba będzie wykorzystać jednorazowo. Możesz płacić za różne usługi wielokrotnie, aż do wykorzystania całej kwoty 500 zł. Jeśli np. za noc w hotelu zapłacisz 200 złotych, w dalszym ciągu będziesz mieć prawo do wykorzystania 300 złotych. I tak do całkowitego wyczerpania przyznanej kwoty.

Komu przysługuje bon, gdy rodzice są rozwiedzeni?

Bon i usługa, z której skorzystamy, przysługuje na dziecko. Świadczenie takie jednak pobiera rodzic lub opiekun jako osoba pełniąca władzę rodzicielską.

Gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu,sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdemu z rodziców przysługuje połowa świadczenia.

Jak będzie można otrzymać Polski Bon Turystyczny?

Gdy prezydent podpisze ustawę i rząd opracuje specjalną platformę internetową dotyczącą Polskiego Bonu Turystycznego, otrzymasz bon za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Jeśli spełniasz kryteria, tj. korzystasz z świadczenia 500 + na dziecko, będziesz mógł /mogła zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), by go uzyskać. Już teraz możesz utworzyć sobie konto na tej platformie, jeśli go nie masz.

Żeby otrzymać bon, po zalogowaniu do PUE ZUS musisz wprowadzić lub zaktualizować dane, których będzie wymagał od Ciebie system, w tym numer telefonu lub adres e-mail. Gdy otrzymasz potwierdzenie wprowadzenia prawidłowych danych, bon zostanie aktywowany. Numer bonu – 16 cyfrowy kod – otrzymasz SMS-em lub e-mailem.

Gdy będziesz robić rezerwację w danym miejscu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu, będziesz musiał/a okazać numer bonu, ale także wylegitymować się. To oznacza, że nie będzie mógł z niego skorzystać nikt inny.

Czy bon będzie przysługiwał mojemu dziecku, które dopiero się urodzi?

Polski Bon Turystyczny będzie przysługiwał także dzieciom, które urodzą się po dniu wejścia w życie ustawy do dnia 31 grudnia 2021 roku. Nie będzie przysługiwał dzieciom, które urodzą się po 31 grudnia 2021 roku.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy w tym czasie otrzymasz zaświadczenie o tym, że dziecko jest niepełnosprawne.

Czy można wykorzystać kwotę z bonu także na nocleg dla rodziców?

Zgodnie z ustawą, bon ma być wykorzystany tylko na dziecko. Dlatego powinno opłacić się z niego nocleg dziecka. Natomiast, jeśli w praktyce wynajmuje się pokój 3-osobowy i płaci za to jedną kwotę, w praktyce z pewnością w takim pokoju będą mogli spać także rodzice. Ze swojej strony rekomenduję, żeby zadzwonić lub napisać e-mail do obiektu, w którym zamierzacie spać z dzieckiem i zapytać wprost jak bon będzie rozliczany za nocleg i czy można za cały nocleg zapłacić bonem.

Autor

3 komentarze

  1. Dzień dobry, a mogę na karuzele pójść z dzieckiem lub do zoo i płacić bonem?

Komentarze